Co zrobić by Sąd lub Prokurator nakazał sprawcy przemocy domowej opuszczenie mieszkania?

Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej to skuteczny środek usunięcia z domu agresywnego męża, partnera, rodzica czy syna i uchronienia Cię w ten sposób przed dalszą przemocą z jego strony.

Sąd lub Prokurator w postanowieniu o nakazie opuszczenia mieszkania zobowiązuje podejrzanego – sprawcę przemocy do wyprowadzenia się w wyznaczonym terminie z lokalu zajmowanego z pokrzywdzoną.

Jeżeli sprawca przemocy nie zastosuje się do orzeczonego przez Prokuratora lub Sąd nakazu opuszczenia mieszkania zajmowanego z pokrzywdzoną, wówczas:

 • Prokurator powinien złożyć do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie sprawcy przemocy domowej

 a ponadto

 • Prokurator postawi sprawcy przemocy zarzut popełnienia nowego przestępstwa, gdyż nieprzestrzeganie nakazu opuszczenia mieszkania stanowi przestępstwo z art.244 k.k. zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Nakaz opuszczenia mieszkania może zostać zastosowany w sprawie karnej tylko wobec podejrzanego, a więc osoby, której Policjant lub Prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa.

Oznacza to, że wcześniej powinnaś:

 • zawiadomić Policję lub Prokuratora o popełnieniu na twoją szkodę przestępstwa przemocy domowej

oraz

 • złożyć zeznania w charakterze świadka.

Dopiero potem Policjant lub Prokurator postawi sprawcy przemocy zarzut popełnienia przestępstwa, co umożliwi wydanie postanowienia nakazującego mu opuszczenie mieszkania.

Pamiętaj by nie pozostawiać tej decyzji wyłącznie w rekach Prokuratora lub Policjanta. Jako pokrzywdzona przestępstwem złóż wniosek o zastosowanie wobec sprawcy przemocy środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia mieszkania. Najlepiej złóż go w trakcie przesłuchania w charakterze świadka. We wniosku opisz czego obawiasz się o ze strony sprawcy przemocy. Napisz również czemu usunięcie go z mieszkania jest konieczne dla zapewnienia Tobie i dzieciom bezpieczeństwa.

Pamiętaj również, że Policjant powinien bezzwłocznie przekazać Twój wniosek z aktami sprawy Prokuratorowi nadzorującemu dochodzenie. Prokurator powinien w ciągu kilku dni rozpoznać złożony przez Ciebie wniosek. Dzwoń i dopytuj się co się dzieje w tej sprawie, czemu nie wydano dotąd postanowienia nakazującego podejrzanemu – sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania. W razie potrzeby złóż skargę na Policjanta do jego przełożonego lub zażalenie na bezczynność prokuratora do Sądu.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Co zrobić by Sąd lub Prokurator nakazał sprawcy przemocy domowej opuszczenie mieszkania?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Czy podczas środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia lokalu trwa sprawa mąż już poraz 4 dostał nakaz trwa to już 6miesięcy teraz do lute bgo 2016roku moge wymeldowac go x mieszkania oddałam wszystkie jego rzeczy i jest to mieszkanie komunalne którego głównym najemca jestem i wcześniej przed ślubem było moje?

   • Małgorzata Nowosielska pisze:

    Jeżeli Pani mąż nie przebywa w lokalu, to może Pani go wymeldować.Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności: „Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany
    jest wymeldować się”. Brak dobrowolności opuszczenia miejsca pobytu stałego, wynikająca z nakazu opuszczenia lokalu, nie oznacza przeszkody do wymeldowania.

  • Renata pisze:

   Błagam o pomoc .Moja sprawa trwa już ponad rok ,dostał nakaz opuszczenia mieszkania które jest gminne on jest jego głównym najemcą my zameldowane .Mimo że opuścił mieszkanie nadal nas dręczy ,notorycznie są wezwania ,nawet wybił drzwi do mieszkania .Córka chciała popełnić samobójstwo .Wszyscy w koło się go boją .Jest niebieska karta, OPS , dzielnicowy kurator ,każdy mówi że już nic nie da się zrobić bo jeszcze sprawa w sadzie ,a on twierdzi że lada dzień wraca do domu bo ma prawo i dopiero nam pokaże .Co mogę zrobić ,błagam o pomoc nie dla siebie ale dla dzieci , nie mam już siły .

   • Małgorzata Nowosielska pisze:

    Witam, w tej sytuacji powinna Pani, za każdym razem w wzywać Policję, a także informować o powyższym zachowaniu kuratora, który z pewnością opisze wszystko w sprawozdaniu składanym sądowi. Ponadto może Pani również złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 244 k.k. polegającego na niestosowaniu się do orzeczonego zakazu, a w Pani przypadku nakazu opuszczenia lokalu.

 2. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie. Ja i mój mąż zostaliśmy odsunięci od jego ojca który jest strasznie zaniedbywany. Mój teść mieszka ze swoim synem i jego konkubiną która nie jest zameldowana. Często nie dostaje jedzenia, on jest bardzo chory i nie może chodzić. Co możemy zrobić żeby eksmitować mojego szwagra alkocholika i przejąć całkowitą opiekę nad moim teściem. Dodam jeszcze że nie raz była w teścia mieszkaniu interwencja policji którą sąsiedzi zawiadamiali i sąsiedzi również są w stanie nam pomóc jako świadkowie. Za odpowiedź z góry dziękuję.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W takiej sytuacji doradzam, by złożyła pani na Policji zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad Pani teściem przez jego syna i konkubinę. Gdy dojdzie do przedstawienia im zarzutu popełnienia przestępstwa, wówczas powinna Pani złożyć do Prokuratora wniosek o nakazanie podejrzanym – sprawcom przemocy opuszczenie mieszkania zajmowanego z Pani teściem. Jeśli nie opuszczą mieszkania w terminie wyznaczonym przez Prokuratora, wówczas narażają się na areszt.

 3. Anna pisze:

  Witam.Moja babcia przepisala mi dom, mieszkam z nią oraz jej synem alkoholikiem ktory wyszedł kilka miesięcy temu z więzienia za znęcanie się psychiczne.Pije codziennie, niszczy rzeczy w domu wynosi jedzienie .\Nigdzie nie pracuje od niedawna bierze zasiłek z Gopsu ale wystko wydaje na alkohol jest agresywny ma napady padaczki oraz omamy słuchowe. Złożyliśmy wniosek o przymusowe lecze ale jak się o tym dowiedział to groził ze nas zabije.
  Codziennie przezywamy koszamar.Jak się go pozbyć czy gmina moze dac mu jakies lokum jesli wystąpie o eksmisje?Bardzo prosze o pomoc.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Ma Pani 2 możliwości:
   1. złożyć do Sądu Cywilnego wniosek o orzeczenie eksmisji syna Pani babci w trybie art.11 a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W uzasadnieniu należy wykazać, że z uwagi na jego alkoholizm, niszczenie przedmiotów oraz groźby, wspólne z nim zamieszkiwanie jest szczególnie uciążliwe. Do wniosku trzeba załączyć dowody, np dokumenty lub wskazać świadków na potwierdzenie tej okoliczności.

   2. udać się na Policję i złożyć ustne zawiadomienie o przestępstwie gróźb karalnych lub znęcania się nad Wami, doprowadzić do postawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa, a następnie uzyskać od Prokuratora postanowienie o nakazie opuszczenia mieszkania.

   Jeśli ten człowiek wyszedł z więzienia na podstawie warunkowego przedterminowego zwolnienia, należy pójć do kuratora sądowego i zawiadomić go o agresywnym zachowaniu skazanego, by napisał do Sądu Penitencjarnego wniosek o odwołanie warunkowego przedterminowego zwolnienia.

 4. joanna pisze:

  witam,
  chciałabym wiedzieć co mogę zrobić w moim przypadku. Wniosek o eksmisję został złożony razem z pozwem rozwodowym w kwietniu. Jest już lipiec, a ja w dalszym ciągu nie mam wyznaczonego terminu rozprawy . Obawiam się, ze ze względu na okres letni poczekam co najmniej do jesieni. Więc ani rozwodu ani eksmisji tak szybko nie będzie.
  W prokuraturze od lutego prowadzone było postępowanie o znęcanie. W kwietniu wysłałam pismo o stosowaniu gróźb karalnych wobec mnie, nie dostałam odpowiedzi na nie. Odbyłam dwie rozmowy telefoniczne z panią prokurator, która sugerowała, żebym czekała na termin rozprawy rozwodowej, skoro tam jest wniosek o eksmisję. Ja rozumiem, ze to jest jedyny skuteczny sposób pozbycia się sprawcy z najbliższego otoczenia, ale to oczekiwanie i narażanie się na kontakt, wyzwiska, awantury, nie służy bezpieczeństwu. Sprawca przemocy ma cały czas mylne, chorobliwe przeświadczenie, ze ma możliwość kontrolowania mnie, że ma pewną władzę nade mną. Dlatego szpieguje mnie i stara się skompromitować, robi awantury nawet przy przyjaciołach, wyzywa i potwornie poniża przy dzieciach.
  Otrzymałam dzisiaj termin rozprawy o znęcanie na koniec września. To prawie za trzy miesiące. A ja już tak długo czekam na to, żeby uwolnić się od niego…
  Czy jest jakaś możliwość, żeby skorzystać z zapisu art 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i oczekując na właściwą eksmisję doprowadzić do tymczasowego nakazu opuszczenia lokalu? Czy złożyć dodatkowy wniosek do prokuratury o nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się, ale czy traktować to jako prośbę o przyspieszenie terminu, czy jako postępowanie niejako niezależne od prowadzonej sprawy, po prostu pozostające w związku przyczynowo-skutkowym? Czy może prosić sąd rodzinny o niezależne, przyspieszone postępowanie o eksmisję, jeszcze przed sprawą rozwodową? A może złożyć w miejscowym sądzie na mocy tej ustawy wniosek o nakaz opuszczenia lokalu ? Czy może być prowadzona taka sprawa cywilna w trakcie innej, o większym zakresie, sprawy cywilnej?

  • Dzień dobry,

   jeżeli zamieszkuje Pani wspólnie ze sprawcą przemocy to jak najbardziej może Pani skorzystać z art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W takim wniosku powinna Pani wskazać, na czym polega przemoc w stosunku do Pani i wskazać Sądowi ewentualne dowody (np. wskazać świadków). Takie postępowanie powinno być szybsze niż sprawa o eksmisję. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie rozprawa w sprawie o nakazanie opuszczenia lokalu powinna się odbyć w terminie 1 miesiąca od wpływu wniosku. W mojej ocenie to rozwiązanie doprowadzi do szybszego wydania wyroku niż w przypadku sprawy o eksmisję w normalnym trybie. Postępowanie to będzie się toczyło niezależnie od postępowania w sprawie o rozwód. Postępowanie rozwodowe może się toczyć równocześnie z postępowaniem z wniosku o nakaz opuszczenia lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 6 = 12