Czy tytuł prawny do lokalu ma znaczenie w sprawie o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania?

Często zdarza się, że lokal w którym zamieszkuje kobieta dotknięta przemocą należy do jej męża, konkubenta czy rodziców stosujących wobec niej przemoc.

Chodzi tu najczęściej o sytuację, w której właścicielem lub najemcą lokalu jest sprawca przemocy domowej. Jest to powód, dla którego wiele kobiet dotkniętych przemocą nie występują do Sądu z wnioskiem o eksmisję sprawcy przemocy – błędnie zakładają, że w tej sytuacji nie mają szans na usunięcie z mieszkania sprawcy przemocy.

Dobra wiadomość dla kobiet dotkniętych przemocą domową jest taka, że tytuł prawny do lokalu nie ma znaczenia w postępowaniu cywilnym o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy.

W postępowaniu o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy Sąd nie bada do kogo należy lokal.

Sąd może nakazać sprawcy przemocy opuszczenie lokalu stanowiącego jego wyłączną własność. To samo dotyczy prawa najmu i innych tytułów prawnych do lokalu.

W postępowaniu o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania Sąd bada jedynie czy kobieta dotknięta przemocą domową zamieszkuje wspólnie, a więc w jednym lokalu ze sprawcą przemocy.

Wiele kobiet dotkniętych przemocą domową wyprowadza się z mieszkania zajmowanego ze sprawcą przemocy z obawy o własne życie lub zdrowie. Skutkiem tego w czasie złożenia wniosku o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy nie zamieszkuje już z nim w jednym lokalu. W tym jednak szczególnym przypadku, gdy zachowanie sprawcy przemocy zmusiło kobietę do ucieczki z mieszkania Sąd nie może odmówić kobiecie ochrony prawnej i oddalić jej wniosek o eksmisje sprawcy przemocy z mieszkania.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Czy tytuł prawny do lokalu ma znaczenie w sprawie o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • biz pisze:

   czy to samo dotyczy psychicznego znecania sie nad rodzina i alkoholizmu? W takim wypadku tez mozna wyrzucic wlasciciela mieszkania?

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Ustawa Kodeks Karny i o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uznaje za przemoc i przestępstwo zarówno fizyczne jak i psychiczne znęcanie się nad drugą osobą. Odpowiadając na pytanie wprost: tak, właściciela mieszkania, który znęca się w nim psychicznie nad rodziną także można usunąć z tego mieszkania.

 2. Karolina karolina20 pisze:

  Witam. jezeli mieszkanie jest na 2 osoby w tym przypadku na moja mame i ojca to mama moze wniesc pozew o eksmisje ? Poniewaz mama jest pewna ze to i tak nic nie da ,bo mieszkanie jest rowniez i na ojca ,a on tego mieszkania nigdy nie opusci . I co jezeli sad wyda zgode na eksmisje a ojciec mieszkania dalej nie opusci ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To, że Pana ojciec jest współwłaścicielem mieszkania nie uchroni go przed eksmisją, tj. nakazem opuszczenia mieszkania wydanym przez Sąd Cywilny. Komornik wykona ten tytuł wykonawczy – postanowienie Sądu o nakazie opuszczenia mieszkania w ten sposób, że przetransportuje jego rzeczy z mieszkania do np. najbliższej noclegowni wskazanej przez Gminę. Potem trzeba wymienić zamki. Jeśli ojciec będzie Was nachodził należy wzywać Policję na interwencję. gdy Policja przyjedzie, należy im okazać postanowienie Sądu o eksmisji. Po kilku interwencjach, zatrzymaniach przez Policję Pański ojciec da sobie spokój.

 3. Karolina pisze:

  Witam. U mnie sprawa wygląda trochę inaczej. Dom w którym mieszkamy (ja, moja mama, mój brat i ojciec który znęcał się fizycznie i psychicznie; teraz jest to znęcanie psychiczne) nie jest zameldowany?(miejsce zamieszkania jest inne, jednak ten dom też w sporej części należy do ojca) Jednak ojciec posiada akt własności i jest jego prawowitym właścicielem. Rodzice są ponad 25 lat po ślubie. Jak wygląda wtedy sprawa eksmisji skoro teoretycznie nie można wymeldować ojca z domu bo nie jest on tam zameldowany?

  • Eksmisja z mieszkania w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie jest w żaden sposób uzależniona ani powiązana z faktem zameldowania. Co więcej możliwe jest orzeczenie przez sąd nakazu opuszczenia lokalu w trybie tej ustawy nawet wobec właściciela lokalu. Zatem w Państwa sytuacji można złożyć wniosek o nakazanie Pani ojcu, który dopuszcza się przemocy, opuszczenia mieszkania mimo, że należy ono do niego. Fakt braku zameldowania w tym domu nie ma znaczenia, należy jedynie uprawdopodobnić, że Pani ojciec faktycznie dopuszcza się przemocy wobec Pani rodziny.

 4. Karolina pisze:

  Dziękuje za informacje. Interesuje mnie też jak wygląda sprawa od strony prawnej związania właśnie z tymże zameldowaniem. Czy mamy prawo tam mieszkać jeśli dom jest nadal „nie odebrany?” Numer domu mamy przypisany, ale czy nie jest to tak, że jest on nadal uważany bardziej jako budowa niż dom nadający się do zamieszkania? Nie wiem czy w ogóle mogę pytać o takie rzeczy na forum publicznym.

 5. Maja pisze:

  Witam mam taki problem .Mąż otrzymał dom jako darowiznę od rodziców na majątek osobisty.Jest jedynym właścicielem , jesteśmy w trakcie rozwodu , on strasznie mi robi na złość odłaczył ciepła wodę i zamknał na klucz pomieszczenie gdzie jest bojler, teraz chce wstawic do salonu z ktorego korzystam ja i córka , odłaczył telewizje , ma do swojej wyłacznej dyspozycji sypialnie .Czy ja moge to zgłosic jako znęcanie sie psychiczne ? I czy po rozwodzie mam prawo tam mieszkać ? I czy on musiałby wystąpic o eksmisje ? I czy ja dostane jakis lokal zastepczy i od kogo ?

  • Witam serdecznie,
   opisane przez Panią zachowania mogą być zinterpretowane jako psychiczne znęcanie się. Najlepszym wyjściem byłoby złożenie przez Panią zawiadomienia o przestępstwie, złożenie zeznań oraz złożenie wniosku o nakaz opuszczenia mieszkania. Po orzeczeniu rozwodu może Pani nadal mieszkać wraz z mężem, jednakże proszę pamiętać, że mężowi w takim wypadku także przysługuje wniosek o eksmisję Pani z lokalu. W takim wypadku w toku postępowania o eksmisję, może Pani wnieść o lokal socjalny (jeżeli nie posiada Pani majątku i nie jest w stanie wynająć lub kupić nieruchomości), które zapewni Pani gmina. W przypadku, gdyby Pani mąż został skazany za znęcanie się nad Panią i orzekłby wobec niego nakaz opuszczenia lokalu na wyznaczony okres próby – mogłaby Pani zajmować lokal do czasu zakończenia próby.

 6. Ewa pisze:

  Witam, mam taki problem: moja mama i ojciec sa wspolwlascicielami mieszkania. Ojciec znęcał sie nad matka, mna i rodzeństwem (miał wyroki karne- siedział w więzieniu). Mama założyła mu sprawe o eksmisje, ktora wygrała i ojciec został eksmitowany. Teraz cały czas nas nachodzi i odgraża sie. Założył sprawe przeciwko mamie o dopuszczenie do wspolposiadania. Proszę o pomoc, jakie ojciec ma prawa i co w tej sytuacji robic?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, bym mógł Państwu pomóc, musiałbym zapoznać się z orzeczeniem o eksmisji Pana ojca – wówczas poradziłbym Państwu, czy pana ojciec ma prawo domagać się od Pana mamy dopuszczenia go do współposiadania lokalu – proszę o kontakt na adres mailowy biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

   Na pewno Pana mama powinna:
   1. złożyć przeciwko byłemu mężowi pozew o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę, jakiej doznała od niego na skutek znęcania
   2. rozważyć złożenie wniosku o podział majątku, a w nim wniosek o przyznanie na jej wyłączną własność mieszkania.

   Pana mama, w wyniku podziału stanie się wyłącznym właścicielem mieszkania z obowiązkiem spłaty części jego wartości na rzecz byłego męża. Co jednak istotne, w tym postępowaniu będzie mogła wykazywać, że Pana ojciec w znikomym stopniu przyczynił się do powstania tego elementu wspólnego majątku, a zatem powinien otrzymać spłatę znacznie mniejszą niż połowa wartości mieszkania. Ponadto Pana mama może otrzymać wysokie zadośćuczynienie pieniężne za znęcanie się przez byłego męża i o tą kwotę dodatkowo pomniejszy spłatę części wartości mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 5 = 15