Jak doprowadzić do tymczasowego aresztowania agresywnego męża, partnera, rodzica lub syna?

Z doświadczenia jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Rodzinny oraz Sędzia Wydziału Karnego wynika, że czasami tylko tymczasowe aresztowanie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo kobiecie dotkniętej przemocą. Dotyczy to 3 sytuacji:

 1. gdy żaden inny środek zapobiegawczy w tym nakaz opuszczenia mieszkania nie gwarantuje kobiecie bezpieczeństwa. Chodzi tu o brutalnych, agresywnych fizycznie sprawców przemocy

 2. gdy sprawca przemocy domowej, wbrew postanowieniu Sądu lub Prokuratora o nakazie opuszczenia mieszkania zajmowanego z pokrzywdzoną nie wyprowadził się z tego lokalu

 3. gdy sprawca przemocy domowej wyprowadził się wprawdzie z zajmowanego z pokrzywdzoną mieszkania, ale nadal nachodzi kobietę w mieszkaniu, zachowuje się wobec niej agresywnie lub grozi jej pobiciem

W pierwszym przypadku, gdy sprawca przemocy jest osobą brutalną, agresywną, nieobliczalną, w szczególności gdy nadużywa alkoholu wówczas usunięcie go z mieszkania nie wystarczy do zapewnienia kobiecie i jej dzieciom bezpieczeństwa.

W drugim i trzecim wypadku chodzi o sytuacje, w których zastosowany środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia mieszkania nie sprawdził się, a kobiecie z dziećmi nadal grozi niebezpieczeństwo.

W tych wypadkach powinnaś zawiadomić prowadzącego dochodzenie Policjanta o agresywnym zachowaniu męża czy konkubenta i zażądać jego tymczasowego aresztowania. We wniosku powinnaś wskazać na dowody, np. świadków, które potwierdzą agresywne zachowanie sprawcy przemocy. Jeżeli po raz kolejny zostałaś pobita przez sprawcę przemocy, wówczas powinnaś zgłosić się na Policję celem udokumentowania śladów pobicia lub załączyć do wniosku obdukcję lekarską.

Jeżeli jesteś na to gotowa psychicznie, wówczas powinnaś stawić się na posiedzenie Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania sprawcy przemocy. Uczestnicząc w tym posiedzeniu ponownie opisz Sądowi czemu boisz się o swoje życie lub zdrowie, czemu tylko tymczasowe aresztowanie sprawcy przemocy zapewni Tobie i dzieciom bezpieczeństwo. Twój udział w posiedzeniu Sądu może mieć istotne znaczenie dla przekonania Sędziego o konieczności tymczasowego aresztowania sprawcy przemocy.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Jak doprowadzić do tymczasowego aresztowania agresywnego męża, partnera, rodzica lub syna?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Witam serdecznie
   Czytam z zainteresowaniem zamieszczone porady, trochę mnie to dotyczy tematycznie, ponieważ złożyłam wniosek o rozwód z orzekaniem o winie i pozbawieniu władzy rodzicielskiej ojcu, który nie nie partycypuje w obowiązku utrzymania rodziny, od 2011 roku nie mieszkamy razem, ba nawet nie w tych samych miastach. Za znęcanie się nad rodziną tak fizyczną jak psychiczną toczy się postępowanie sprawdzające….w toku przesłuchiwanie świadków….szok jak to długo trwa. Mam pytanie, czy i jakiego charakteru trudności mogę napotkać w tej sprawie. Proszę o pomoc, bo już sama nie wiem co mam robić. Dorota

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    W sprawie karnej o znęcanie się może być Pani trudno przebić się przez trudną do zaakceptowania praktykę prokuratorską polegającą na odmawianiu wszczęcia czy umarzaniu wszelkich spraw z zawiadomienia pokrzywdzonych przestępstwem niezależnie od ich zasadności. Jeszcze w czasie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego zdarzało mi się słyszeć od Prokuratorów, że z zasady odmawiają wszczynania postępowań karnych licząc na to, że pokrzywdzeni przestępstwem nie złożą zażalenia do Sądu lub złożą je po terminie, a dzięki temu ich decyzje się uprawomocnią. Należy się zatem liczyć, że Prokurator odmówi wszczęcia dochodzenia w sprawie Pani byłego męża lub je umorzy. Wówczas należy koniecznie zaskarżyć to postanowienie do Sądu w terminie 7 dni od otrzymania odpisu postanowienia, a potem stawić się na posiedzenie Sądu i przekonywać Sędziego, by uchylił decyzję Prokuratora.

 2. Marzena pisze:

  Polskie prawo sprzyja oprawcom domowego ogniska. Wstydźcie się psychologowie, wstydźcie policjanci będący na interwencjach, wstydźcie się ustawodawcy. Przede wszystkim myślicie o tym jak najmniej ukarać prezydenta rodziny, bo nie wiecie o każdym przebiegu kolejnego dnia. Kiedy już rodzina napiera- zamykacie go, a on tam dowiaduje się od innych jak dalej znęcać się bez widocznych skutków dla środowiska. Ja i moje dzieci przeszliśmy wszystkie etapy znęcania i nie mamy pomocy znikąd, bo prawo mu to gwarantuje

 3. Patrycja pisze:

  Witam. Jestem zszokowana naszym prawem przeciwko oprawca. Tez jestem w ciężkiej sytuacji. Jestem mężatką, mam 3 dzieci w wieku 2,5-5 lat. Maz znęca sie nad moja osoba psychicznie a jeszcze bardziej nad moja 70 letnia mama. Ubliża nam od najgorszych, wypedza nas z własnego mieszkania na oczach malutkich dzieci, grozi ze pobije itp. Kilkakrotnie wzywalam policje który zbytnio sobie z tego nic nie robia. Wieczorami musze zamykać sie w pokoju na klucz i zamykać okna aby móc isc „bezpiecznie” spac z dziećmi które i tak sie boja a ja jeszcze bardziej. Nikogo sie nie boi, policji (ktora i tak nic nie robi) próśb i gróźb. Wczoraj zloozylam wniosek w prokuraturze o wszczęcie postępowania przeciwko niemu, prosze powiedzcie mi ile moze to trwac. Najbardziej zależy mi na tym by sie wyprowadzil z mojego domu (wlascicielem dostalam przed małżeństwem). Boje sie o bezpieczeństwo dzieci i swoje jak również starszej schorowanej mamy. Jaka kare moze dostać, ile moze to trwac ?

  • Dzień dobry,

   w Pani sytuacji zachodzi podstawa do skorzystania z art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na podstawie tego przepisu może Pani złożyć do sądu wniosek o nakazanie mężowi opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. W przypadku złożenia tego wniosku w terminie 1 miesiąca od jego złożenia powinna się odbyć rozprawa. Postępowanie to jest więc dość szybkie, może się również toczyć równolegle z postępowaniem w prokuraturze. Trudno ocenić, ile będzie trwało postępowanie w prokuraturze- wszystko zależy od stopnia skomplikowania i okoliczności danej sprawy. Jednak warto, w mojej ocenie, złożyć do Sądu wniosek w trybie art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, gdyż jest spora szansa, że taka sprawa zostanie rozpoznana szybciej niż postępowanie karne.

 4. Justyna pisze:

  Witam. Moja a dokładnie mojej mamy i siostry wyglada tak. Nasz ojczym ktory wziął ślub z nasza mama znęca sie psychicznie nad nimi. Byłam kilkakrotnie przy takich sytuacjach i rowniez sama byłam ofiara ponieważ mnie uderzył ,wyzywał i zastraszał Jest alkoholikiem od kilku lat. Moja mama jest w strasznie ciężkiej sytuacji ponieważ przed ślubem wybudowali restauracje i hotel. Po kilku miesiącach zaczęły sie wyzwiska i awantury. Zabiera mojej mamie wszystko tel , klucze od domu, restauracji itp i każe jej sie wynosić. Nie mogę na to dłużej patrzeć ta jego pewność ze nie maja gdzie iść i ze moja mama nie ma nic. Mama jest z nim juz tylko dlatego ze chce zaoszczędzić trochę pieniędzy. Moja siostra gdy sie wprowadziła była nieletnia gdy sie nad nimi znęcał . Mama nigdy nie dzwoniła na policję ponieważ sie bała ze zostanie z niczym. Czy siostra moze złożyć do prokuratury o znęcanie sie psychiczne i czy on zostanie ukarany?

  • Dzień dobry,

   nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam Państwa sytuację. Nie wiem w szczególności, kto mieszka wspólnie z Pani ojczymem.
   Zgodnie z art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie osoba wspólnie zamiszkująca ze sprawcą przemocy może złożyć do sądu wniosek o nakazanie opuszczenia mieszkania takiej osobie przez sąd. Jeżeli z ojczymem mieszka Pani mama i siostra to taki wniosek może złożyć każda z nich. Dla możliwości złożenia takiego wniosku nie ma znaczenia to, kto jest właścicielem lokalu. Sąd może nakazać opuścić mieszkanie nawet jego właścicielowi, jeżeli stwierdzi, że dopuszcza się on przemocy w rodzinie. Równocześnie osoby, które są ofiarami przemocy w rodzinie mogą złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 207 k.k., tj. przestępstwa znęcania się.

 5. bogdan pisze:

  mam ptanie. po 8 latach bezrobocia siostr y wygoniłem ja do pracy. z jej strony poszedł noz w reke i grozby ze mnie potnie jak będę spal i ze od zapierdal……. na nia jestem ja. z domu się wyprowadziłem.zyje nareszcie oddalem dlugi przytyłem sporo mam zone i 3 miesięcznego syna, nie mam kontaktu z nimi od 5 lat ale sasiadow spotykam. podobno pilem bilem siostrę i td. czy ja mogę wogole udowodnić moim dwom siostrom kłamstwa na mój temat????ta droga siostra pila cale zycie maja po 40 lat własnych rodzin brak a ja już nie chce ich znac

  • W opisanym przez Pana przypadku może Pan wystąpić do Sądu przeciwko siostrom o przestępstwo zniesławienia z art.212 kodeksu karnego. Proszę pamiętać, że przed Sądem to one będą musiały udowodnić, że był Pan alkoholikiem i je maltretował, w przeciwnym razie zostaną skazane na grzywnę bądź karę ograniczenia wolności. W prywatnym akcie oskarżenia, który wysyła się bezpośrednio do Sądu (trzeba także uiścić opłatę w wysokości 600zł) powinien Pan wymienić kogo Pan oskarża, o jaki czyn dokładnie oraz wskazać listę dowodów, czyli świadków tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


3 × 9 =