Wpływ wyroku skazującego sprawcę przemocy na postępowanie cywilne o zadośćuczynienie za krzywdę

Zachowanie sprawcy przemocy polegające na biciu, szarpaniu, opluwaniu, znieważaniu słowami obraźliwymi czy wypowiadaniu gróźb jest przestępstwem skutkującym wydaniem wyroku skazującego w postępowaniu karnym.

Stosowanie przemocy jest jednocześnie czynem niedozwolonym w rozumieniu art.415 kodeksu cywilnego uzasadniającym wystąpienie przez osobę doświadczającą przemocy przeciwko sprawcy przemocy z powództwem o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę.

Postępowanie cywilne w sprawie o zadośćuczynienie za krzywdę toczy się niezależnie od postępowania karnego w sprawie o przestępstwo związane ze stosowaniem przemocy, np. znęcania się. Ofiara przemocy w rodzinie może więc korzystać z dwóch niezależnych dróg dochodzenia sprawiedliwości od sprawcy przemocy: karnej i cywilnej. Może więc jednocześnie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz złożyć pozew cywilny o zadośćuczynienie z tytułu doznanej krzywdy. W taki wypadku postępowanie cywilne i karne będą się toczyć jednocześnie.

Sąd cywilny czyni własne ustalenia faktyczne w toku postępowania. Należy jednak pamiętać, że prawomocny wyrok skazujący wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Oznacza to, że po uzyskaniu prawomocnego skazania sprawcy przemocy w rodzinie osoba dochodząca zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie musi już udowadniać faktu doświadczania przemocy.Jest to o tyle istotne, że w postępowaniu cywilnym co do zasady ciężar dowodowy spoczywa na tym, kto daną okoliczność twierdzi. Oznacza to, że osoba żądająca zasądzenia jej zadośćuczynienia od sprawcy przemocy w rodzinie musi w postępowaniu udowodnić, że:

 1. doświadczała przemocy w rodzinie od bliskiej osoby – pozwanego,

2. z tego powodu powstała po jej stronie krzywda (np. osoba ta doświadczała bólu i lęku, czego przyczyną była przemoc w rodzinie).

Jeżeli sprawca przemocy (pozwany w postępowaniu cywilnym o zadośćuczynienie) został skazany prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo znęcania się, wówczas ofiarą przemocy (powód w postępowaniu cywilnym o zadośćuczynienie) nie musi udowadniać faktu doświadczania przemocy od pozwanego w czasie i formie określonej w wyroku skazującym za przestępstwo. Do udowodnienia tej okoliczności wystarczy dołączenie do pozwu odpisu wyroku skazującego ze stwierdzeniem prawomocności.

Z uwagi na wpływ ustaleń poczynionych w postępowaniu karnym na przyszłe rozstrzygnięcie sądu cywilnego w sprawie o zadośćuczynienie można zwrócić się do sądu cywilnego z wnioskiem o zawieszenie toczącego się postępowania do czasu wydania wyroku przez sąd karny i jego uprawomocnienia się.

Autor: Aplikant Adwokacki Karolina Milanowska

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wpływ wyroku skazującego sprawcę przemocy na postępowanie cywilne o zadośćuczynienie za krzywdę

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


8 × 7 =