Wymeldowanie osoby z mieszkania

Zameldowanie osoby w mieszkaniu jest czynnością administracyjnoprawną, która stanowi potwierdzenie, iż konkretna osoba przebywa pod danym adresem.

Z samym faktem zameldowania nie wiąże się żadne prawo własności lub inny tytuł prawny do lokalu. Osoba zameldowana w lokalu nie może zatem wywodzić z faktu zameldowania w lokalu żadnego prawa do tego  lokalu.

Istnieje możliwość wymeldowania innej osoby z lokalu, w którym dotychczas była ona zameldowana. Przewiduje ją przepis art. 15 ust. 2 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z tym przepisem: „Organ gminy wydaje na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.”

Na podstawie tego przepisu właściciel lokalu bądź inna osoba, która posiada tytuł prawny do lokalu (np. współwłaściciel, dzierżawca czy najemca) mogą złożyć wniosek o wymeldowanie osoby, która nie przybywa już pod danym adresem, a jest pod nim zameldowana. Warunkiem jest, aby osoba, którą chcemy wymeldować trwale i dobrowolnie opuściła dotychczasowe miejsca zamieszkania. Jeśli warunek ten jest spełniony można złożyć w urzędzie gminy wniosek o wymeldowanie.

Po złożeniu wniosku o wymeldowanie Wydział Ewidencji Ludności Gminy właściwej dla miejsca położenia lokalu weryfikuje, czy dana osoba faktycznie nie mieszka już w miejscu zameldowania. W takim wypadku w postępowaniu administracyjnym o wymeldowanie z lokalu prowadzone jest postępowanie dowodowe, w tym przesłuchiwani są świadkowie celem ustalenia, czy osoba, która ma zostać wymeldowana nie mieszka w mieszkaniu, a jeśli tak to od jak dawna.

Ustalenie w toku postępowania administracyjnego, że osoba zameldowana w lokalu nie przebywa tam, skutkuje wydaniem decyzji o jej wymeldowaniu z lokalu.

Autor: Aplikant Adwokacki Karolina Milanowska

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Wymeldowanie osoby z mieszkania

 1. MarekM pisze:

  Witam
  Jestem współwłaścicielem domu wraz z moją byłą żoną zostałem wymeldowany z niego gdyż nie przebywałem w miejscu zameldowania, wynajmowałem i wynajmuję mieszkanie.
  W domu którego jestem współwłaścicielem jest niezależne mieszkanie którego nikt nie zajmuje i nie koliduje z resztą którą zajmuje była żona. Dzieci które posiadamy są dorosłe i samodzielne. Czy fakt wymeldowania współwłaściciela jest zgodny z prawem? Czy żona użyła znajomości w urzędzie miasta do zaistnienia tego faktu bo sama pracuje urzędzie wojewódzkim…
  Proszę o informacje.
  Pozdrawiam
  Marek M

  • Dzień dobry,

   przede wszystkim należy podkreślić, że meldunek stanowi jedynie potwierdzenie faktu przebywania danej osoby pod konkretnym adresem i jest jedynie czynnością administracyjną. A zatem jeżeli jest Pan współwłaścicielem mieszkania to fakt Pana wymeldowania z niego nie ma żadnego wpływu na Pana prawo własności do tego lokalu. Zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy o ewidencji i dowodach osobistych Organ gminy wydaje na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
   Jeżeli więc nie przebywał Pan w mieszkaniu opuszczając go dobrowolnie to Pana wymeldowanie było zgodne z prawem.
   Jednak jako współwłaściciel ma Pan prawo mieszkać w należącym do Pana mieszkaniu lub też zażądać jego podziału.

 2. Natalia pisze:

  Witam,
  jestem w trakcie sprzedaży nieruchomości, w której zameldowana na pobyt stały jest córka z dziećmi. Od 3 lat jednak nie mieszka już pod tym adresem, nie dopełniła również obowiązku wymeldowania się. Chciałabym sama zgłosić wymeldowanie jej,ale dowiedziałam się, że została zameldowana na pobyt czasowy trwający 12 miesięcy w innym miejscu. Czy będzie to przeszkodą wymeldowania jej?

  • Witam serdecznie,
   w opisanej przez Panią sytuacji nie ma przeszkód ku wymeldowaniu Pani córki, nawet jeśli ona sama tego nie dopilnowała. Istotne jest jedynie wykazanie, że córka nie mieszka w miejscu zameldowania. Jeżeli posiada Pani tytuł prawny do lokalu (właściciel, współwłaściciel, najemca etc.) może Pani złożyć we właściwym urzędzie gminy wniosek o wydanie decyzji o wymeldowaniu córki. Uprawnienie to wynika bezpośrednio z art. 15 ust.2 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

 3. Tomek pisze:

  Witam ja mam troszkę inny problem , dostałem dom w darowiźnie i jestem teraz jego właścicielem ale u notariusza zrobiono wpis iż mój wujek może zamieszkiwać też w tym domu. Na dzień dzisiejszy od 10 lat mieszka i pracuje w Irlandii czy jest jakiś sposób aby go wymeldować i jeżeli jest taki zapis u notariusza czy w każdej chwili możne wrócić i mieszkać w tym domu ?

  • Małgorzata Nowosielska pisze:

   W akcie notarialnym została zapewne zapisana służebność mieszkania. Ewidencja ludności służy do odzwierciedlenia stanu faktycznego i dostarcza wiedzy m.in. o rzeczywistym miejscu pobytu obywateli. Mechanizm wymeldowania polega na usuwaniu informacji o wymeldowaniu, jeżeli informacja ta przestaje obrazować wynikający z uprzedniego zgłoszenia stan rzeczy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lutego 2006 r., sygn. II OSK 561/05 – LEX nr 194344). Wymeldowana może być każda osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się, a zatem również wobec osoby, której przysługuje prawo do lokalu (np. prawo własności, służebność mieszkania). Oczywiste jest również, że przy tego rodzaju decyzji, nie jest wymagana zgoda dysponenta lokalu. Jednakże wymeldowanie, w nie ogranicza praw do lokalu. Pana wujek, jeżeli w przyszłości będzie chciał powrócić do kraju, będzie mógł zamieszkać w Pana domu i również się tam zameldować.

 4. Michał pisze:

  Witam
  Moja żona wyprowadziła się z domu 6 miesięcy temu. Zamieszkała w wynajmowanym mieszkaniu. Posiadamy rozdzielność majątkową, ale rozwodu jeszcze nie. Jesteśmy w trakcie.
  Żona usilnie próbuje się dostać do domu pod moją nieobecność. Dom jest naszą współwłasnością.
  Czy mogę więc ją wymeldować? Czy fakt wymeldowania spowoduje, że nie będzie mogła wchodzić do domu pod moją nieobecność?

  • Małgorzata Nowosielska pisze:

   Witam,
   Dopóki Pana żona jest współwłaścicielką domu, nie może jej Pan wymeldować. Ma ona prawo przebywać w tym domu. Uniemożliwianie żonie korzystania z domu jest działaniem bezprawnym, przed którym może się ona bronić na drodze sądowej.

 5. Elżbieta Machaj pisze:

  Witam
  Jestem najemcą mieszkania, na moją prośbę właściciel mieszkania zameldował również mojego partnera na pobyt stały. Teraz mam problem bo rozstałam się z partnerem, ale on nie chce opuścić mieszkania, co mogę zrobić żeby go wymeldować? Czy istotne taka szansa?

  • Małgorzata Nowosielska pisze:

   Witam, zgodnie z prawem nie można wymeldować osoby, która stale mieszka w danym lokalu. Aby doprowadzić do wyprowadzki niechcianego lokatora, właściciel mieszkania powinien wypowiedzieć mu umowę najmu lokalu zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. W razie dalszego zamieszkiwania tej osoby w lokalu można skierować do sądu powództwo o eksmisję tj osoby.

 6. Patrycja Klara pisze:

  Witam! Moj partner otrzyma w darowiznie dom po ojcu.W domu Zameldowana jest jego siostra ktora mieszka w nim rowniez. Czy moj partner jako nowy wlasciciel bedzie mogl wymeldowac swoja siostre z tego domu? Dodam ze dom zostaje darowany wlasnie po to aby ta kobieta nie miala do niego zadnych praw nawet dotyczacych mieszkania tam, a sama napewno sie nie wymelduje.

  • Małgorzata Nowosielska pisze:

   Witam, dopóki siostra Pani partnera zamieszkuje w domu, nie można jej wymeldować. Pani partner ma jeszcze jedną możliwość – po nabyciu prawa własności mieszkania może pozwać swoją siostrę, która nie ma tytułu prawnego do zamieszkiwania o eksmisję, a po prawomocnym wyroku eksmisyjnym złożyć wniosek do komornika, który przeprowadzi eksmisję jego siostry.

 7. Basia pisze:

  Witam ,
  dostałam w darowiżnie po rodzicach mieszkanie własnościowe .
  Zameldowany jest tam brat ,ktory przebywa w więzieniu od 12 kwietnia 2015.
  12.04 ZAMORDOWAŁ ZE SZCZEGÓLNYM OKRUCIEŃSTWEM OJCA .
  Czy mogę go wymeldowac z mieszkania ,ktore jest zapisane na mnie?

  • Małgorzata Nowosielska pisze:

   Witam, w zaistniałej sytuacji może Pani wymeldować brata, bowiem zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie II OSK 394/13 „wymaganą przepisem art. 15 ust. 2 ustawy przesłankę wymeldowania stanowi zatem ustanie pobytu. Odbywanie kary pozbawienia wolności, co do zasady, wiąże się z opuszczeniem miejsca pobytu stałego i potwierdza zaistnienie przesłanki z art. 15 ust. 2 ustawy. W tej sytuacji brak dobrowolności opuszczenia miejsca pobytu stałego nie oznacza przeszkody do wymeldowania się. Opuszczenie lokalu jest bowiem zdarzeniem spowodowanym i zawinionym przez osobę pozbawioną wolności”.

 8. ewa z pisze:

  witam
  Mam pytanie co mogę zrobic. Szukam pomocy. Od ponad roku jestem z mężem w trakcie rozwodu, z orzekaniem o winie. Maz ma założoną niebieska karte. Ma dwa zarzuty postawione 1-o zmuszanie do obcowania płciowego,2-psychiczne i fizyczne znęcanie się (dotyczą mnie). Obecnie postawiony akt oskarżenia. Dom jest na mnie jako darowizna przepisany. Ja mieszkam obecnie jeszcze w tym domu z mężem. Musiałam sie przeprowadzić do moich rodziców po drugiej str domu bo żyć mi nie daje. Do rachunków nie dorzuca sie w cale,nic nie płaci,on żyje z swojej renty.Przez okres tego rozwodu robi takie piekło by mnie psychicznie wykonczyc. Fizycznie tez nadużywa przemocy. Oczernia mnie wśród ludzi a tylko dlatego ,ze wniosłam pozew o rozwód. Co moge zrobić by sie on wyprowadził? Obecnie ja mieszkam z 2 dzieci z moimi rodzicami czyli w 5 osób w kuchni i pokoju,gdzie syn jest niepełnosprawny i potrzebuje ciszy spokoju,miejsca do nauki a tu nie ma warunkow. PROSZE O POMOC

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z pani opisu zrozumiałem, że Pani mąż jest oskarżony o popełnione na Pani szkodę przestępstwa: zgwałcenia i znęcania. Powinna Pani sporządzić i złożyć w Sądzie, do którego Prokurator wniósł akt oskarżenia wniosek o zastosowanie wobec Pani męża – oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do pani na odległość mniejszą niż 100 metrów. Przepisy prawa karnego uprawniają Sąd do zastosowania wobec osoby oskarżonej o przestępstwo tych właśnie środków zapobiegawczych. Uwzględnienie Pani wniosku przez Sąd rozwiąże Pani problem – mąż będzie musiał wyprowadzić się z Pani domu. Jeśli Sąd uwzględni pani wniosek i nakaże mężowi opuszczenie domu, a mąż się do tej decyzji nie zastosuje, wówczas powinna Pani w dalszej kolejności złożyć do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie męża – Sad powinien ten wniosek uwzględnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× 4 = 36