Jeżeli zostałaś pobita przez męża, konkubenta, partnera lub rodziców nie czekaj z zawiadomieniem o tym przestępstwie:
- jeśli możesz wówczas od razu udaj do najbliższej jednostki Policji i złóż ustnie zawiadomienie o przestępstwie
- gdy nosisz na ciele ślady pobicia, takie jak zadrapania, skaleczenia, zaczerwienienia to zażądaj od Policjanta udokumentowania tego w postaci opisania obrażeń w protokole oględzin Twojej osoby oraz wykonania zdjęć śladów pobicia
- jeżeli ślady pobicia staną się lepiej widoczne po 2-3 dniach od pobicia, wówczas ponownie pójdź na Policję i zażądaj ponownego opisu obrażeń i ich sfotografowania
Protokół oględzin śladów pobicia wraz ze zdjęciami to istotne dowody na potwierdzenie popełnienia na Twoją szkodę przestępstwa przemocy domowej.
Dokumenty te zostaną przesłane przez Policję biegłemu z zakresu medycyny sądowej. Na ich podstawie biegły opisze obrażenia ciała jakich doznałaś na skutek pobicia. To z kolei przyspieszy postawienie sprawcy przemocy zarzutu popełnienia przestępstwa.
Pamiętaj, że Policjant, któremu zgłosiłaś pobicie ma obowiązek:
-
przyjąć od Ciebie ustne zawiadomienie o przestępstwie i spisać je w formie protokołu
-
przesłuchać Cię w charakterze świadka
-
opisać ślady pobicia w protokole oględzin oraz udokumentować je w formie zdjęć
-
postawić sprawcy przemocy domowej zarzut popełnienia przestępstwa
-
złożyć do Prokuratora wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego – sprawcy przemocy domowej środków przymusu, jak np. nakazu opuszczenia mieszkania, zakazu kontaktowania się z Tobą lub wystąpienia do Sądu z wnioskiem o jego aresztowanie – jeżeli te środki przymusu są konieczne dla zapewnienia Tobie i Twoim dzieciom bezpieczeństwa.
Jedna odpowiedź na „Co zrobić gdy zostałaś pobita przez męża, partnera lub rodzica?”