Często zdarza się, że lokal w którym zamieszkuje kobieta dotknięta przemocą należy do jej męża, konkubenta czy rodziców stosujących wobec niej przemoc.
Chodzi tu najczęściej o sytuację, w której właścicielem lub najemcą lokalu jest sprawca przemocy domowej. Jest to powód, dla którego wiele kobiet dotkniętych przemocą nie występują do Sądu z wnioskiem o eksmisję sprawcy przemocy – błędnie zakładają, że w tej sytuacji nie mają szans na usunięcie z mieszkania sprawcy przemocy.
Dobra wiadomość dla kobiet dotkniętych przemocą domową jest taka, że tytuł prawny do lokalu nie ma znaczenia w postępowaniu cywilnym o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy.
W postępowaniu o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy Sąd nie bada do kogo należy lokal.
Sąd może nakazać sprawcy przemocy opuszczenie lokalu stanowiącego jego wyłączną własność. To samo dotyczy prawa najmu i innych tytułów prawnych do lokalu.
W postępowaniu o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania Sąd bada jedynie czy kobieta dotknięta przemocą domową zamieszkuje wspólnie, a więc w jednym lokalu ze sprawcą przemocy.
Wiele kobiet dotkniętych przemocą domową wyprowadza się z mieszkania zajmowanego ze sprawcą przemocy z obawy o własne życie lub zdrowie. Skutkiem tego w czasie złożenia wniosku o eksmisję z mieszkania sprawcy przemocy nie zamieszkuje już z nim w jednym lokalu. W tym jednak szczególnym przypadku, gdy zachowanie sprawcy przemocy zmusiło kobietę do ucieczki z mieszkania Sąd nie może odmówić kobiecie ochrony prawnej i oddalić jej wniosek o eksmisje sprawcy przemocy z mieszkania.
12 odpowiedzi na „Czy tytuł prawny do lokalu ma znaczenie w sprawie o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania?”