Zgodnie z art.11 a ust. 1 i 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby Sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.
Sąd rozpoznaje sprawę o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania zajmowanego z ofiarą przemocy w trybie przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego o postępowaniu nieprocesowym.
Do ustalenia Sądu właściwego do rozpoznania sprawy o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia lokalu stosujemy przepisy art.507 i 508§1 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zgodnie z powołanymi przepisami Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o nakazanie opuszczenia lokalu przez domownika stosującego przemoc jest Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Oznacza to, że wniosek o eksmisję w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie należy złożyć w Sądzie Rejonowym, na którego obszarze działania mieści się lokal zamieszkiwany przez wnioskodawcę wspólnie ze sprawcą przemocy.
Zilustrujmy to na następującym przykładzie: Joanna Kowalska zamieszkuje w lokalu przy ul. Broniewskiego 40/12 w Warszawie z Janem Kowalskim, który stosuje wobec niej przemoc polegającą na wyzywaniu słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe, wszczynaniu awantur, co czyni wspólne z nim zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym. Joanna Kowalska powinna złożyć wniosek o zobowiązanie Jana Kowalskiego przez Sąd do opuszczenia tego lokalu. Ponieważ miejsce zamieszkania Joanny Kowalskiej znajduje się na obszarze działania Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie, to Joanna Kowalska w tym właśnie Sądzie powinna złożyć wniosek o eksmisję Jana Kowalskiego w trybie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sprawę tą rozpozna Wydział Cywilny Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w składzie jednego Sędziego.
Autor: aplikant adwokacki Karolina Milanowska
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk