Zgodnie z art.11 a ust. 1 i 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby Sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.
Sąd rozpoznaje sprawę o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia mieszkania zajmowanego z ofiarą przemocy w trybie przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego o postępowaniu nieprocesowym.
Do ustalenia Sądu właściwego do rozpoznania sprawy o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia lokalu stosujemy przepisy art.507 i 508§1 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zgodnie z powołanymi przepisami Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o nakazanie opuszczenia lokalu przez domownika stosującego przemoc jest Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Oznacza to, że wniosek o eksmisję w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie należy złożyć w Sądzie Rejonowym, na którego obszarze działania mieści się lokal zamieszkiwany przez wnioskodawcę wspólnie ze sprawcą przemocy.
Zilustrujmy to na następującym przykładzie: Joanna Kowalska zamieszkuje w lokalu przy ul. Broniewskiego 40/12 w Warszawie z Janem Kowalskim, który stosuje wobec niej przemoc polegającą na wyzywaniu słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe, wszczynaniu awantur, co czyni wspólne z nim zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym. Joanna Kowalska powinna złożyć wniosek o zobowiązanie Jana Kowalskiego przez Sąd do opuszczenia tego lokalu. Ponieważ miejsce zamieszkania Joanny Kowalskiej znajduje się na obszarze działania Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie, to Joanna Kowalska w tym właśnie Sądzie powinna złożyć wniosek o eksmisję Jana Kowalskiego w trybie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sprawę tą rozpozna Wydział Cywilny Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w składzie jednego Sędziego.
Autor: aplikant adwokacki Karolina Milanowska
Jedna odpowiedź na „Do którego Sądu złożyć wniosek o nakaz opuszczenia mieszkania w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?”