Najszybszą i najprostszą formą zawiadomienia o przemocy domowej jest złożenie ustnego zawiadomienia o przestępstwie w najbliższej miejscowo jednostce Policji. Wówczas:
- Twoje oświadczenie zostanie spisane przez Policjanta w postaci protokołu przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie
a ponadto
- zostaniesz od razu przesłuchana w charakterze świadka
To rozwiązanie przyspiesza rozpoznanie Twojego zawiadomienia o przestępstwie. Oczywiście osoba pokrzywdzona może złożyć również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się również w formie pisemnej. Zawiadomienie można złożyć zarówno w najbliższej miejscowo jednostce Policji, jak również w Prokuraturze.
Przed udaniem się na Policję przygotuj się do złożenia zeznań, uporządkuj sobie w głowie jakiej przemocy doświadczasz, kiedy i gdzie to miało miejsce, kto mógł to widzieć, przygotuj również listę świadków z ich imionami, nazwiskami oraz adresami a także dokumenty, np. obdukcje lekarskie.
Im lepiej przygotujesz się do złożenia zawiadomienia o przestępstwie i złożenia zeznań w charakterze świadka, tym szybciej Policja przeprowadzi wskazane przez Ciebie czynności dowodowe i postawi sprawcy przemocy domowej zarzut popełnienia na twoją szkodę przestępstwa. To z kolei umożliwi tymczasowe aresztowanie podejrzanego – sprawcę przemocy, nakazanie mu opuszczenia mieszkania lub zakazanie mu kontaktowania się z Tobą.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się z art. 207 § 1 k.k. z wnioskami dowodowymi można pobrać klikając na poniższy link:
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się z art. 207 § 1 k.k. z wnioskami dowodowymi
3 odpowiedzi na „Jak najszybciej i najprościej zawiadomić o przestępstwie przemocy domowej?”