Zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej możesz złożyć na Policji lub w Prokuraturze – wybór należy do Ciebie.
Z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika , że lepiej jest to zgłosić na Policji. Złożenie zawiadomienia w Prokuraturze tylko wydłuża okres rozpoznania Twojego zawiadomienia. Prokuratorzy nie prowadzą dochodzenia w sprawach o przestępstwa związane z przemocą domową lecz zlecają ich prowadzenie Policji. Złożenie zawiadomienia w prokuraturze spowoduje zatem przekazanie sprawy do rozpoznania Policji. Skoro i tak złożone przez Ciebie zawiadomienie trafi na Policję, to nie ma sensu tracić czasu na obieg dokumentów pomiędzy Prokuraturą a Policją.
Zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej powinnaś złożyć w Prokuraturze lub jednostce Policji właściwej dla miejsca popełnienia przestępstwa.
Dla przykładu, jeżeli doświadczasz przemocy w twoim mieszkaniu, wówczas powinnaś zawiadomić o tym najbliższą miejscowo jednostkę policji lub Prokuratury. W razie wątpliwości możesz sprawdzić to w Internecie, gdyż na stronie internetowej Policji oraz Prokuratury znajdują się spisy ulic przyporządkowane do odpowiedniej jednostki Policji czy Prokuratury.
W jakiej formie złożyć zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej?
Zawiadomienie o przemocy domowej możesz złożyć:
- pisemnie – w postaci pisma „ zawiadomienie o przestępstwie”
lub
- ustnie – wówczas Twoje zawiadomienie zostanie spisane przez Policjanta lub Prokuratora w postaci protokołu ustnego zawiadomienia o przestępstwie. Od razu powinnaś zostać także przesłuchania w charakterze świadka przestępstwa.
Jedna odpowiedź na „Jak zawiadomić Policję lub Prokuratora o przestępstwie przemocy domowej?”