Usunięcie z mieszkania sprawcy przemocy w postępowaniu karnym i cywilnym

W poprzednim artykule „Jak usunąć z mieszkania agresywnego męża, partnera, rodziców lub dzieci?” napisałem, że jest to możliwe zarówno w postępowaniu karnym jak i w postępowaniu cywilnym.

W tym artykule postaram się poradzić Ci, którą z tych dróg postępowania wybrać.

Dla kobiety dotkniętej przemocą domową najważniejsze jest jak najszybsze pozbycie się z domu agresywnego męża lub partnera w celu uchronienia siebie oraz dzieci przed dalszą przemocą z jego strony.

Z tego punktu widzenia:

  • postępowanie karne jest skuteczniejsze w łatwych do udowodnienia przypadkach przemocy domowej, a więc w przypadkach przemocy fizycznej potwierdzonej zeznaniami świadków oraz dokumentacja medyczną

  • postępowanie cywilne jest skuteczniejsze w przypadkach trudnych do udowodnienia, w więc przy przemocy psychicznej, polegającej na znieważaniu, upokarzaniu kobiety, gdy nie ma ewidentnych dowodów potwierdzających przemoc.

Wybór procedury karnej lub cywilnej może zależeć także od Twojego stosunku do sprawcy przemocy.

Jeżeli chcesz uniknąć skazania męża, konkubenta czy rodzica za przestępstwo, wówczas powinnaś wybrać postępowanie cywilne, jako środek do usunięcia z domu sprawcy przemocy.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Usunięcie z mieszkania sprawcy przemocy w postępowaniu karnym i cywilnym

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. anna ankal pisze:

    Wyrok z art.207kk,rozwód z winy męża,ograniczenie władzy rodzicielskiej/13-latek/niebieska karta,interwencje Policji,pobyty w Izbie Zatrzymań,przerwane terapie odwykowe w otwartym i zamkniętym zakładzie, nie są uzasadnieniem do eksmisji sprawcy przemocy,tylko mądry sędzia ,który zna PRAWO.

  3. Henry pisze:

    Witam

    Gratuluję wspaniałych porad dla kobiet jak zniszczyć niewinnego mężczyznę, rzekomego sprawcę przemocy domowej.
    Prawdopodobnie dzięki takim właśnie poradom doszło do sytuacji, że ja, jako wyłączny własciciel domu zostałem de facto z niego wyeksmitowany otrzymując prokuratorski zakaz wstępu na teren mojej własnej nieruchomosci z uwagi na to, że przebywa tam moja była żona, nie mająca do tej nieruchomosci żadnego tytułu prawnego. Dodatkowo, chociaż ja oferowałem ex-żonie pieniądze (tytułem podziału majątku wspólnego, ale dom jest mój), aby mogła sobie ona kupić oddzielne mieszkanie i po rozwodzie wyprowadzić się ode mnie to odmawia ona przyjęcia pieniędzy gdyż twierdzi, że tak mnie załatwi, iż przejmie wszystko i ja będę bezdomny a nadal będę płacił np podatek od nieruchomości bo to przecież moja własność.
    Na chwile obecną doszło do takiej sytuacji jak to groziła ex-zona – ona ma mój dom a ja jestem bezdomny.
    Jako wisienkę na tym torcie dorzucę, że jest ona w 1/3 współwłaściocielką innego domu odziedziczonego po ojcu, gdzie mieszka jej matka i siostra i gdzie śmaiło mogałby zamieszkać.
    Pytanie więc, gdzie ma się podziać mężczyzna po rozwodzie, skoro nawet we własnym domu nie może czuć się bezpieczny ? Czy nie mamy tu do czynienia z dyskryminacją mężczyzn ?

    Prosze o odpowiedź i radę, co z tym fantem zrobić i jak odzyskac własny dach nad głową.

    Henry

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Jeśli Prokurator wydał wobec Pana postanowienie o nakazie opuszczenia Pana domu zajmowanego wcześniej z zoną,to oznacza, że według oceny Prokuratora popełnił Pan przestępstwo znęcania się nad żoną lub inne przestępstwo związane z używaniem wobec niej przemocy. Jeśli tak było, to mogę jedynie podzielić stanowisko Prokuratora i wyrazić zadowolenie, że organy ścigania udzielają ochrony ofierze przemocy domowej. Jeśli w Pana ocenie nie używał Pan przemocy wobec żony to proszę pamiętać, że na postanowienie Prokuratora o nakazie opuszczenia mieszkania służy Panu zażalenie do Sądu.

  4. anna ankal pisze:

    po 2 sprawach w sądzie okręgowym,mam wrażenie,że oprawcy mają większe prawa niż ofiary,mam rozwód z winy męża,eksmąż ma ograniczoną władzę rodzicielską nad naszym synem,wnosiłam o eksmisję w czasie rozwodu,sędzina po prostu nie poruszyła mojego wniosku o eksmisję/na I sprawie wspomniała o eksmisji w powietrze!były mąż ma wyrok z art,207par1kk/ tuż odczytaniu wyroku na 2sprawie eks mąż spytał się :co z mieszkaniem,czy mogę nadal mieszkać?sędzina”sąd nie orzeka o mieszkaniu stron” i tak mam w wyroku. obecnie mam na utrzymaniu byłego męża,który nie płaci czynszu od paru miesięcy i alimentów.Odwiedzają nas tylko kuratorzy,ma ich dwóch,z leczenia w zamkniętym ośrodku też uciekł. Nie mam już siły walczyć:(

  5. gg pisze:

    Mam pytanie siostra z córką są ofiaram przemocy ojciec ma art 207 KK jes juz akt oskarżnenia w SR prosze mi powiedzieć Czy teraz można juz złożyc zakaz zblizania sie itp ??

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Jak najbardziej, po wniesieniu przez Prokuratora aktu oskarżenia można wnosić o stosowanie wobec oskarżonego środków zapobiegawczych, w tym nakazu opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

    • miki pisze:

      Jestem w tej samej sytuacji mam sadowy zakaz a mimo to nadal niemogę wymeldować meza mimo ze w toku sa kolejne sprawy z tego samego art sad ma rece zwiazane jestem poprostu zalamana

      • Małgorzata Nowosielska pisze:

        Czy złożyła Pani do Prokuratora lub Sądu wniosek o nakazanie opuszczenia mężowi mieszkania? Jeżeli nie opuści mieszkania w terminie wyznaczonym przez Prokuratora, wówczas grozi mu areszt. Ponadto może Pani również złożyć do Sądu (cywilnego) wniosek o orzeczenie eksmisji Pani męża na podstawie art.11 a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na potwierdzenie okoliczności należy do wniosku dołączyć dowody, np dokumenty lub wskazać świadków.

  6. myszka406 pisze:

    Witam!
    Proszę o pomoc w następującej sprawie. Mój ojciec po rozwodzie zamieszkał sam w domu rodzinnym którego współwłaścicielką jest jeszcze mama. Kilka miesięcy temu wprowadził się do niego bez jego (ojca) zgody mój brat, który jest na emeryturze i posiada swoje mieszkanie, które wynajął by sobie zarobić. Nie dokłada się do opłat, nie pomaga ojcu w pracach gospodarskich na dodatek ma problemy z alkoholem. Dochodziło do gróźb, a teraz zaczęły się pobicia. Policja przyjechała na interwencję i chyba zastraszona przez byłego funkcjonariusza (brata) nie zrobiła NIC. Miał skontaktować się dzielnicowy, ale jak do tej pory go nie było. Jedyną poradą było „jesteście rodziną i musicie się jakoś dogadać” Tata jest osobą starszą, schorowaną i ma prawo wybierać czy z kimś chce mieszkać, wszelkie próby usunięcia brata z domu kończą się niepowodzeniem i jego stwierdzeniem że nie pójdzie pod most. Dodam, że brat nie jest zameldowany w domu rodzinnym tylko w mieszkaniu którego jest właścicielem-i które wynajął. Jakie środki może tata zastosować na bezczelnego, niechcianego lokatora. Dodam, że brat grozi tacie śmiercią. Proszę o pomoc.

    • Dzień dobry,

      z Pani opisu wynika, że brat dopuszcza się w stosunku do ojca przemocy. W związku z tym Pani ojciec ma możliwość skorzystania z art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W oparciu o ten przepis Pani ojciec może złożyć do sądu wniosek o nakazanie opuszczenia Pani bratu wspólnie zajmowanego lokalu. Na wniosek Pani ojca możliwe jest również wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty”. Jeżeli Policja odmawia w tym zakresie pomocy można się zwrócić w tej sprawie do Ośrodka Pomocy Społecznej, który również może taką procedurę uruchomić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 + 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>