-
Witam Cię na mojej stronie. Prowadzę Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych. Czytaj więcej ...
-
Najnowsze artykuły
- Dowód z nagrania w postępowaniu cywilnym
- Na czym polega procedura Niebieskiej Karty ?
- Jak napisać pozew o rozwód z wyłącznej winy małżonka z powodu przemocy domowej?
- Instytucje, w których ofiara przemocy może uzyskać pomoc. Organizacje pozarządowe, telefony informacyjno-interwencyjne oraz zaufania, specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
- Instytucje, w których ofiara przemocy może uzyskać pomoc. Gminna Komisja rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. przemocy w rodzinie.
- Instytucje, w których ofiara przemocy może uzyskać pomoc: Policja, Służba Zdrowia oraz Pomoc Społeczna
- Instytucje, w których ofiara przemocy może uzyskać pomoc
- Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem
- Procedura założenia „Niebieskiej Karty”
- Obdukcja. Czym jest i jaki lekarz może jej dokonać?
Strona Kancelarii
Polecane strony
Wymeldowanie osoby z mieszkania
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Witam
Jestem współwłaścicielem domu wraz z moją byłą żoną zostałem wymeldowany z niego gdyż nie przebywałem w miejscu zameldowania, wynajmowałem i wynajmuję mieszkanie.
W domu którego jestem współwłaścicielem jest niezależne mieszkanie którego nikt nie zajmuje i nie koliduje z resztą którą zajmuje była żona. Dzieci które posiadamy są dorosłe i samodzielne. Czy fakt wymeldowania współwłaściciela jest zgodny z prawem? Czy żona użyła znajomości w urzędzie miasta do zaistnienia tego faktu bo sama pracuje urzędzie wojewódzkim…
Proszę o informacje.
Pozdrawiam
Marek M
Dzień dobry,
przede wszystkim należy podkreślić, że meldunek stanowi jedynie potwierdzenie faktu przebywania danej osoby pod konkretnym adresem i jest jedynie czynnością administracyjną. A zatem jeżeli jest Pan współwłaścicielem mieszkania to fakt Pana wymeldowania z niego nie ma żadnego wpływu na Pana prawo własności do tego lokalu. Zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy o ewidencji i dowodach osobistych Organ gminy wydaje na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Jeżeli więc nie przebywał Pan w mieszkaniu opuszczając go dobrowolnie to Pana wymeldowanie było zgodne z prawem.
Jednak jako współwłaściciel ma Pan prawo mieszkać w należącym do Pana mieszkaniu lub też zażądać jego podziału.
Witam,
jestem w trakcie sprzedaży nieruchomości, w której zameldowana na pobyt stały jest córka z dziećmi. Od 3 lat jednak nie mieszka już pod tym adresem, nie dopełniła również obowiązku wymeldowania się. Chciałabym sama zgłosić wymeldowanie jej,ale dowiedziałam się, że została zameldowana na pobyt czasowy trwający 12 miesięcy w innym miejscu. Czy będzie to przeszkodą wymeldowania jej?
Witam serdecznie,
w opisanej przez Panią sytuacji nie ma przeszkód ku wymeldowaniu Pani córki, nawet jeśli ona sama tego nie dopilnowała. Istotne jest jedynie wykazanie, że córka nie mieszka w miejscu zameldowania. Jeżeli posiada Pani tytuł prawny do lokalu (właściciel, współwłaściciel, najemca etc.) może Pani złożyć we właściwym urzędzie gminy wniosek o wydanie decyzji o wymeldowaniu córki. Uprawnienie to wynika bezpośrednio z art. 15 ust.2 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Witam ja mam troszkę inny problem , dostałem dom w darowiźnie i jestem teraz jego właścicielem ale u notariusza zrobiono wpis iż mój wujek może zamieszkiwać też w tym domu. Na dzień dzisiejszy od 10 lat mieszka i pracuje w Irlandii czy jest jakiś sposób aby go wymeldować i jeżeli jest taki zapis u notariusza czy w każdej chwili możne wrócić i mieszkać w tym domu ?
W akcie notarialnym została zapewne zapisana służebność mieszkania. Ewidencja ludności służy do odzwierciedlenia stanu faktycznego i dostarcza wiedzy m.in. o rzeczywistym miejscu pobytu obywateli. Mechanizm wymeldowania polega na usuwaniu informacji o wymeldowaniu, jeżeli informacja ta przestaje obrazować wynikający z uprzedniego zgłoszenia stan rzeczy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lutego 2006 r., sygn. II OSK 561/05 – LEX nr 194344). Wymeldowana może być każda osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się, a zatem również wobec osoby, której przysługuje prawo do lokalu (np. prawo własności, służebność mieszkania). Oczywiste jest również, że przy tego rodzaju decyzji, nie jest wymagana zgoda dysponenta lokalu. Jednakże wymeldowanie, w nie ogranicza praw do lokalu. Pana wujek, jeżeli w przyszłości będzie chciał powrócić do kraju, będzie mógł zamieszkać w Pana domu i również się tam zameldować.
Witam
Moja żona wyprowadziła się z domu 6 miesięcy temu. Zamieszkała w wynajmowanym mieszkaniu. Posiadamy rozdzielność majątkową, ale rozwodu jeszcze nie. Jesteśmy w trakcie.
Żona usilnie próbuje się dostać do domu pod moją nieobecność. Dom jest naszą współwłasnością.
Czy mogę więc ją wymeldować? Czy fakt wymeldowania spowoduje, że nie będzie mogła wchodzić do domu pod moją nieobecność?
Witam,
Dopóki Pana żona jest współwłaścicielką domu, nie może jej Pan wymeldować. Ma ona prawo przebywać w tym domu. Uniemożliwianie żonie korzystania z domu jest działaniem bezprawnym, przed którym może się ona bronić na drodze sądowej.
Witam
Jestem najemcą mieszkania, na moją prośbę właściciel mieszkania zameldował również mojego partnera na pobyt stały. Teraz mam problem bo rozstałam się z partnerem, ale on nie chce opuścić mieszkania, co mogę zrobić żeby go wymeldować? Czy istotne taka szansa?
Witam, zgodnie z prawem nie można wymeldować osoby, która stale mieszka w danym lokalu. Aby doprowadzić do wyprowadzki niechcianego lokatora, właściciel mieszkania powinien wypowiedzieć mu umowę najmu lokalu zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. W razie dalszego zamieszkiwania tej osoby w lokalu można skierować do sądu powództwo o eksmisję tj osoby.
Witam! Moj partner otrzyma w darowiznie dom po ojcu.W domu Zameldowana jest jego siostra ktora mieszka w nim rowniez. Czy moj partner jako nowy wlasciciel bedzie mogl wymeldowac swoja siostre z tego domu? Dodam ze dom zostaje darowany wlasnie po to aby ta kobieta nie miala do niego zadnych praw nawet dotyczacych mieszkania tam, a sama napewno sie nie wymelduje.
Witam, dopóki siostra Pani partnera zamieszkuje w domu, nie można jej wymeldować. Pani partner ma jeszcze jedną możliwość – po nabyciu prawa własności mieszkania może pozwać swoją siostrę, która nie ma tytułu prawnego do zamieszkiwania o eksmisję, a po prawomocnym wyroku eksmisyjnym złożyć wniosek do komornika, który przeprowadzi eksmisję jego siostry.
Witam ,
dostałam w darowiżnie po rodzicach mieszkanie własnościowe .
Zameldowany jest tam brat ,ktory przebywa w więzieniu od 12 kwietnia 2015.
12.04 ZAMORDOWAŁ ZE SZCZEGÓLNYM OKRUCIEŃSTWEM OJCA .
Czy mogę go wymeldowac z mieszkania ,ktore jest zapisane na mnie?
Witam, w zaistniałej sytuacji może Pani wymeldować brata, bowiem zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie II OSK 394/13 „wymaganą przepisem art. 15 ust. 2 ustawy przesłankę wymeldowania stanowi zatem ustanie pobytu. Odbywanie kary pozbawienia wolności, co do zasady, wiąże się z opuszczeniem miejsca pobytu stałego i potwierdza zaistnienie przesłanki z art. 15 ust. 2 ustawy. W tej sytuacji brak dobrowolności opuszczenia miejsca pobytu stałego nie oznacza przeszkody do wymeldowania się. Opuszczenie lokalu jest bowiem zdarzeniem spowodowanym i zawinionym przez osobę pozbawioną wolności”.
witam
Mam pytanie co mogę zrobic. Szukam pomocy. Od ponad roku jestem z mężem w trakcie rozwodu, z orzekaniem o winie. Maz ma założoną niebieska karte. Ma dwa zarzuty postawione 1-o zmuszanie do obcowania płciowego,2-psychiczne i fizyczne znęcanie się (dotyczą mnie). Obecnie postawiony akt oskarżenia. Dom jest na mnie jako darowizna przepisany. Ja mieszkam obecnie jeszcze w tym domu z mężem. Musiałam sie przeprowadzić do moich rodziców po drugiej str domu bo żyć mi nie daje. Do rachunków nie dorzuca sie w cale,nic nie płaci,on żyje z swojej renty.Przez okres tego rozwodu robi takie piekło by mnie psychicznie wykonczyc. Fizycznie tez nadużywa przemocy. Oczernia mnie wśród ludzi a tylko dlatego ,ze wniosłam pozew o rozwód. Co moge zrobić by sie on wyprowadził? Obecnie ja mieszkam z 2 dzieci z moimi rodzicami czyli w 5 osób w kuchni i pokoju,gdzie syn jest niepełnosprawny i potrzebuje ciszy spokoju,miejsca do nauki a tu nie ma warunkow. PROSZE O POMOC
Witam, z pani opisu zrozumiałem, że Pani mąż jest oskarżony o popełnione na Pani szkodę przestępstwa: zgwałcenia i znęcania. Powinna Pani sporządzić i złożyć w Sądzie, do którego Prokurator wniósł akt oskarżenia wniosek o zastosowanie wobec Pani męża – oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci nakazu opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do pani na odległość mniejszą niż 100 metrów. Przepisy prawa karnego uprawniają Sąd do zastosowania wobec osoby oskarżonej o przestępstwo tych właśnie środków zapobiegawczych. Uwzględnienie Pani wniosku przez Sąd rozwiąże Pani problem – mąż będzie musiał wyprowadzić się z Pani domu. Jeśli Sąd uwzględni pani wniosek i nakaże mężowi opuszczenie domu, a mąż się do tej decyzji nie zastosuje, wówczas powinna Pani w dalszej kolejności złożyć do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie męża – Sad powinien ten wniosek uwzględnić.